Zyskaj 5% rabatu na wszystkie produkty z kodem: NATURA5

iStock-1163013366

Naturalne kosmetyki - jakie to są i czy warto ich używać?

30.12.2022

Coraz większą wagę przywiązujemy do tego, jak się odżywiamy i staramy się, aby w naszej diecie było jak najwięcej produktów nieprzetworzonych i ekologicznych. Dlatego warto podejść do tematu holistycznie, a więc zadbać o ciało i skórę od zewnątrz. Najprościej zacząć od zdrowszych, naturalnych kosmetyków. Od produktów do oczyszczania skóry, takich jak: mydła w płynie lub kostce, masła do ciała, olejki, peelingi, po kosmetyki do włosów: szampony czy serum.

Czym są kosmetyki naturalne - definicja

Kosmetyki naturalne bazują na prostych składnikach i ekstraktach pozbawionych toksycznych, szkodliwych dla naszej skóry substancji. W produkcji tradycyjnych kosmetyków, szeroko dostępnych w drogeriach, pojawiają się składniki, które mogą uczulać, podrażniać, wysuszać i komedogennie oraz zatykać pory skóry powodując pryszcze i zaskórniki. Do tych szkodliwych chemikaliów należą między innymi parabeny, SLS, glikole, PEG czy oleje mineralne, które negatywnie wpływają na zdrowie. Stosowane przez dłuższy czas mogą zakłócić prawidłowe, naturalne funkcjonowanie skóry i jej gospodarkę wodną. Niektóre z nich mają nawet działanie rakotwórcze. Wybierając kosmetyki naturalne, zamieniasz potencjalnie toksyczne składniki na te, które są organiczne, nieprzetworzone i na pewno zdrowsze dla Twojej skóry. Im krótszy i prostszy skład kosmetyków, tym lepiej dla Ciebie. Kosmetyk naturalny bazujący na produktach roślinnych zazwyczaj zawiera wyłącznie naturalne substancje nawilżające, maceraty, olejki lub ekstrakty.

Kosmetyk naturalny a syntetyczny – jakie są różnice?

Syntetyczne i przemysłowe produkty do pielęgnacji skóry zawierają szkodliwe składniki. Nieorganiczne produkty do pielęgnacji skóry zawierają syntetyczne chemikalia wytwarzane przez człowieka, takie jak lauryl sodu, oleje mineralne, laureth sulphate i toksyny, które mogą być pozostałościami pestycydów. Duża część formuły składa się z syntetycznych pochodnych petrochemicznych, które wpływają na zapach, konsystencję, kolor, nie dbając przy tym o zdrowie Twojej skóry! Wiadomo również, że mogą one zawierać oleje mineralne, ropę naftową, parabeny i inne chemikalia, które powodują podrażnienie skóry, brak równowagi hormonalnej, toksyczność narządów a nawet raka.

Dlaczego warto stosować kosmetyki naturalne?

Stosując naturalne kosmetyki poprawiasz nie tylko kondycję swojej skóry, ale także dbasz o środowisko. Opakowania na tego typu produkty są zwykle wykonane z materiałów nadających się do recyklingu. Coraz częściej firmy wdrażają dobre praktyki less i zero waste w zakresie opakowań. Również surowce, na których bazują kosmetyki naturalne, pozyskiwane są zazwyczaj w sposób jak najbardziej przyjazny dla środowiska. Jeśli są produkowane i sprzedawane w Europie, nie mogą być testowane na zwierzętach. Wiele kosmetyków naturalnych nie zawiera również substancji pochodzenia zwierzęcego, co czyni je doskonałym wyborem np. dla wegan.

Prosty, zdrowy skład większości kosmetyków naturalnych sprawia, że są to produkty niezwykle wszechstronne. Gdybyśmy mieli je jakoś podzielić, najlepiej pod względem potrzeb lub rodzaju skóry. Jednak często jeden kosmetyk jest na tyle neutralny i łagodny, że może być z powodzeniem stosowany przez całą rodzinę, w tym dzieci np. kosmetyki Ziołolek w naszym sklepie online.

Gdzie kupić kosmetyki naturalne?

Najczęściej w drogeriach online, w których asortymencie są kosmetyki naturalne. Są to zarówno sklepy, w których są tylko kosmetyki naturalne jak i sklepy, które mają także inny asortyment, nie tylko naturalny, ale tam też znajdziemy produkty z dobrym składem. Czasami kosmetyki naturalne można kupić na stronie producenta. Dobre, bo naturalne kosmetyki kupisz w naszym sklepie online.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że pomogliśmy Tobie zrozumieć zalety naturalnych i organicznych produktów do pielęgnacji skóry oraz to, w jaki sposób są one lepsze dla Twojej skóry, zdrowia, a nawet dla środowiska! Zacznij więc już dziś dbać o swoje zdrowie i przestaw się na naturalne i organiczne kosmetyki do pielęgnacji skóry, dlatego koniecznie sprawdź ofertę naszego eko sklepu.

 

 

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Koszyk